دیجیتال مارکتینگ

آگهی رپورتاژ چیست؟

دیگر دوران سرمایه گذاری روی تبلیغات سنتی تا حدودی به پایان رسیده است. شما هم با دیدن یک تبلیغات در هنگام انجام کارهایتان تنها به چشم یک مزاحم به آن نگاه میکنید. این نوع از تبلیغات نه تنها به دید کاربر نمی­آید، بلکه ذهنیت او را هم نسبت به برند شما تغییر میدهد. اما یکی از روش های نوین تبلیغات که این روزها به دلیل مزایایی که دارد به سرعت در حال گسترش است، استفاده از آگهی رپورتاژ می باشد.

برای مثال هنگامی که در حال خواندن یک مقاله در وب سایتی هستید، نویسنده با هنر نویسندگی خود قصد دارد تا خدمتی را تبلیغ یا به عبارتی معرفی کند اما شما با خواندن این مقاله کاربردی نه تنها متوجه ساختار یک تبلیغات نمیشوید، بلکه تاثیر هدف آن کسب و کار که میتواند فروش یک محصول یا معرفی یک خدمت باشد را دو برابر میپذیرید.

حال که خدماتتان را به کاربرانتان عرضه کردید، اگر آگهی رپورتاژ شما طبق اصول و قواعد سئو نوشته شده باشد، مزیت های افزایش رتبه سایت و سئو را برای شما به همراه دارد. به همین ترتیب با داشتن یک آگهی رپورتاژ خوب، هم رتبه بالایی در گوگل به دست می­آورید و هم تبلیغات خلاقانه انجام میدهید.

با رپورتاژ آگهی، در تبلیغات با یک تیر دو نشان بزنید.

مزایای آگهی رپورتاژ

آگهی رپورتاژ چیست؟

آگهی رپورتاژ در واقع نوعی تبلیغات غیرمستقیم در راستای معرفی خدمات یا محصولات کسب و کار شما در سایت ها یا بستر های پربازدید است. میتوان گفت رپورتاژ نسخه خلاقانه ی یک تبلیغات است که با توجه به ویژگی های خاص سبک تولید و نگارش خود، روی ذهن مخاطب تاثیر بیشتری میگذارد.

مدل نگارش و تولید یک آگهی رپورتاژ به گونه ای است که کاربر با دیدن آن محتوا یا حتی پس از شروع به خواندن آن تا نیمه های راه و بلکه بیشتر، تصور میکند که یک مقاله یا گزارشی معمولی را میخواند اما داستان به همینجا ختم نمیشود. تمامی این مطالب، تلاش های یک تیم کاری برای آماده سازی ذهن کاربر برای تبلیغ برند خودشان است.

کاربر در هنگام خواندن متن تبلیغاتی کسب و کار شما، به عبارتی با آن چه که شما بخواهید همسو میشود. اگر بخواهیم یک قالب کلی برای یک آگهی رپورتاژ در نظر بگیریم، 70 درصد از آن شامل محتوایی است که ذهن کاربر را مطابق با پارامتر هایی مثل مشکلات و نیازهای افراد در جامعه درگیر میکند؛ پارامتر های دیگری هم در این میان دخیل هستند که به خلاقیت آن نویسنده و نوع خدمات ارائه شده توسط آن کسب و کار وابسته است. 30 درصد انتهایی آن، معرفی مستقیم کسب و کار یا به عبارتی تبلیغ مستقیم آن است. در 30 درصد انتهایی آگهی رپورتاژ سعی کنید دقیقا آنچه که از کاربر میخواهید را بیان کنید.

آگهی رپورتاژ تنها منحصر به یک رسانه نمیشود. ورود آگهی های رپورتاژ به رسانه هایی مثل اینترنت، تلویزیون و … قدرت بالای این نوع از تبلیغات را نشان میدهد. بارها دیده اید که در برنامه های تلویزیونی مجری با در نظر گرفتن نیاز افراد، به گونه ای کاربر را دعوت به استفاده از خدمات اسپانسر آن برنامه میکند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوا چیست؟

مزایای آگهی رپورتاژ چیست؟

مهمترین ویژگی یک آگهی رپورتاژ، یعنی چیزی که آن را به یک مدل تبلیغاتی خاص و ویژه تبدیل کرده است، این است که شما در واقع هم یک سری اطلاعات مفید را به کاربران خود عرضه میکنید که به مرور باعث افزایش کاربران شما میشود و هم تبلیغات برند خود را انجام میدهید. علاوه بر این دلایل، مزایای دیگری نیز وجود دارند که باعث محبوبیت آگهی های رپورتاژ در بین صاحبان مشاغل و کاربران شده است که در ادامه به بررسی هر کدام از آن­ها خواهیم پرداخت.

1) جلب اعتماد مخاطب

کسب اعتبار، چیزی است که این روزها کاربران از تمامی کسب و کارها یا خدمات انتظار دارند. اگر وب سایت شما بتواند اعتماد مخاطبان را جلب کند، شما نیمی از راه را رفته اید و در مسیر رشد و پیشرفت قدم گذاشته اید. اینکه یک کسب و کار نمونه ای بارز در حیطه کاری خود باشد، هدفی است که همه افراد در سر دارند. برای رسیدن به این مهم، باید برند خود را به روش های گوناگون به مخاطبان خود بشناسانید. استفاده از آگهی رپورتاژ راهی موثر برای آگاهی افراد از برند شما و جلب اعتماد آن هاست؛ چرا که با انتشار آگهی رپورتاژ، در رسانه های پرمخاطب دیده میشوید و کاربران جدیدی را به وب سایت خود راه میدهید. حضور آگهی رپورتاژ شما در رسانه های پرمخاطب، حس اعتماد بین کاربران را به واسطه آن رسانه به وجود می­آورد.

2) افزایش اعتبار برندینگ

از آنجا ک این روز ها تبلیغات اینترنتی بسیار گسترده شده اند، شما شاهد ورود انواع مدل های تبلیغاتی به شبکه های اجتماعی و بستر های مختلف هستید. یکی از مدل های تبلیغاتی که به عرصه تبلیغات آنلاین ورود کرده است، رپورتاژ آگهی است. با توجه به تعداد بالای کاربران در رسانه های اجتماعی، افراد زیادی از وجود کسب و کار یا برند شما باخبر شده و برای شناخت بیشتر شما و برندتان وارد کانال کسب و کار شما میشوند. انتشار آگهی رپورتاژ شما در بستر های مختلف و معتبر، جایگاه برند شما را هر چه بیشتر تثبیت میکند و باعث آشنایی و شناخت بیشتر کاربران و معروف شدن برند کسب و کار شما می­شود.

3) ارتباط کامل با اصول سئو

عمده ترین مواردی که در نوشتن یک محتوای سئو شده باید رعایت شوند، استفاده از کلمات کلیدی در زمان و مکان مناسب، استفاده از لینک های داخلی و خارجی و بک لینک ها است. گوگل همیشه به دنبال این پارامتر ها در متن شما میگردد؛ پس به همین دلیل به محض شناسایی آن ها، شروع به ارزیابی میکند. پس هرچه محتوای شما قوی تر و موارد به کار رفته در محتوای شما با کیفیت تر باشد، امتیازی که گوگل به شما میدهد بیشتر میشود. و این، ارتباط کامل محتوای آگهی رپورتاژ شما را با اصول سئو نشان میدهد.

بیشتر بخوانید: اصول سئو در تولید محتوا

 

4) جامع و کامل بودن محتوا

آگهی رپورتاژ نوعی گزارش است که باید به طور کامل و جامع به معرفی یا توضیح یک خدمت و محصول بپردازد. از آنجا که بخشی از آگهی رپورتاژ جنبه تبلیغاتی دارد، لازم است که بطور کامل و با جزئیات درباره تمامی بخش های آن برند توضیحاتی داده شود تا کاربر را مشتاق به خرید کند.

5) بهبود رتبه گوگل

رعایت تمامی نکاتی که باید برای داشتن یک محتوای سئو شده رعایت گردند، در افزایش و بهبود رتبه گوگل نقش بسیار مهمی را ایفا میکنند. تمامی نکاتی از جمله استفاده از کلمات کلیدی، بازدید بالایی که توسط رسانه های پربازدید به دست می­آید، همگی فاکتور های مهم در بهبود رتبه گوگل وب سایت شما هستند.

6) جذب مخاطب به شیوه ارگانیک

اگر محتوای شما از نظر کاربری که آن را میخواند جذاب و منحصر بفرد به نظر برسد، میتواند باعث سرازیر شدن کاربران به سمت وب سایت شما شود. به این صورت که کاربر با خواندن محتوای شما و سپس جستجوی کلمات کلیدی در موتور های جستجو، لینک وب سایت شما را دیده و وارد سایت شما میشود.

7) مناسب بودن هزینه

در مقایسه با سایر روش های تبلیغاتی، آگهی رپورتاژ هزینه کمتری را روی دست شما میگذارد. فرض کنید که میخواهید برای تبلیغ کسب و کار و خدمات خود یک بیلبورد اجاره کنید. هزینه ای که باید برای اجاره ی این بیلبورد بپردازید آن هم برای یک مدت زمان محدود، حدود چندین میلیون برای شما محسوب میشود. اما آگهی رپورتاژ امکان تبلیغات دائمی را برای شما با هزینه کمتر، شاید کمتر از یک میلیون مهیا میکند.

8) افزایش بازدید سایت

پس از اینکه برند شما بر سر زبان ها افتاد و تعدادی از کاربران از برند و خدمات شما آگاهی پیدا کردند، این جاست که کاربران زیادی از دریچه های مختلف مثل شبکه های اجتماعی وارد وب سایت شما میشوند و بازدید وب سایت شما به وسیله آن آگهی رپورتاژ یا آن گزارش و مقاله افزایش پیدا میکند.

حتماً بخوانید: چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

یک آگهی رپورتاژ حرفه ای باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • از عناوین جذاب برای جذب مخاطبانتان استفاده کنید.
 • مخاطبان خود را بشناسید و برای آن ها بنویسید.
 • با نوشتن چکیده ای کامل و واضح کاربرانی را که از طریق عنوان به محتوای شما پیوستند را مجاب به خواندن ادامه مطلب کنید.
 • استفاده از تصاویر متاسب و مرتبط با موضوع را در محتوای آگهی رپورتاژ فراموش نکنید.
 • علاوه بر استفاده از کلمات کلیدی، بر روی کلمات مرتبط با آن نیز سرمایه گذاری کرده و از آن ها استفاده کنید.
 • تا جایی که امکان دارد سعی در به خرج دادن خلاقیت برای نوشتن آگهی رپورتاژ کنید.
 • درباره مزایا و فواید کسب و کار خود برای مشتری صحبت کنید.
 • در نوشتن یک آگهی رپورتاژ با مخاطب خود صمیمی باشید.
 • در کنار تبلیغ برندتان، ارزش آفرینی برای خدمات و محصولاتتان را هم در نظر داشته باشید.
 • با کاربر روراست باشید تا بتوانید اعتماد او را جلب کنید.
 • حاشیه نروید و کاربر را درگیر جزئیات بی مورد نکنید.
 • و در آخر، پس از معرفی و توضیح برند خود، از کاربر بخواهید که با شما ارتباط برقرار کند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

چیزی که باعث می شود مصرف کننده محصولی را خریداری کند، محتوای تبلیغات است نه شکل ظاهری آن
– دیوید آگیلوی (پدر تبلیغات نوین)

حالا که با مفهوم آگهی رپورتاژ که یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش های تبلیغاتی است آشنا شدید، خوب است بدانید که آگهی رپورتاژ زمانی برای شما مفید و موثر است که با هنر نویسندگی تلفیق شود.

از آنجا ک امروزه استفاده از تلفن های همراه و اینترنت روز به روز در حال افزایش است، کاربران اغلب از سایت های معروف و پربازدید مثل سایت های خبری دیدن میکنند. سرمایه گذاری در این وب سایت ها مزایای زیادی از جمله افزایش رتبه وب سایت در موتور های جستجو و شناسایی برند شما به کاربران را به همراه دارد.

این روزها دیگر دوران استفاده از روش های تبلیغاتی سنتی گذشته است. دورانی که با معرفی مستقیم محصولات خود، کاربر را مجاب به خرید کنید سر آمده است و یا حتی دیگر کم کم دوران تبلیغات بنری در سایت ها نیز رو به پایان است. این روز ها آنقدر تبلیغات دروغین در بین کسب و کار های مختلف باب شده است که کاربران دیگر به هیچ وجه نمیتوانند به آن ها اعتماد کنند؛ اینجاست که شما با صداقت در تبلیغات خود و ارائه راهکار هایی برای حل مشکلات آن ها، در قالب آگهی های رپورتاژ، اعتماد آن ها را جلب کرده و برای برند خود اعتبار میخرید.

هر سوال یا نظری دارید اینجا برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.