دیجیتال مارکتینگ

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام یک بستر بازاریابی محبوب برای انواع مشاغل است که با بیش از 1 میلیارد کاربر فعال، اولین رسانه‌­ی تصویری و بصری شناخته شده است. تعداد برندها و کسب وکارهایی که در این پلتفرم حضور پیدا کرده اند، روز به روز در حال افزایش است. طبق آمار ارائه شده اینستاگرام ۲۵ میلیون کاربر فعال در ایران دارد پس نمیتوان تاثیر آن بر رونق کسب و کارها را نادیده گرفت. اما با این حال اکثر کسب وکارها با این مشکل مواجه هستند که تلاش آن ها چندان موثر نیست! اگر می­پرسید مشکل چیست، باید بگوییم که درصد کمی از مشاغل، استراتژی محتوای مستند دارند.

در یک بیان ساده، استراتژیک عمل کردن در اینستاگرام به این معناست که شما در انتشار محتوای صفحه خود، برنامه ریزی داشته باشید و طبق آن برنامه عمل کنید. از آن جا که اینستاگرام به نظم و برنامه ریزی اهمیت زیادی می دهد، اگر شما از خواسته او پیروی کنید، او نیز به رشد صفحه شما کمک خواهد کرد.

با داشتن یک استراتژی موثر می توانید اهداف بازاریابی خود را مشخص کرده، مخاطبان ایده آل را بشناسید و اولویت های کاری خود را تعیین کنید. مطمئن باشید که استراتژی محتوایی دقیق و اصولی، شما را در مسیر رشد قرار داده و به هدفمند شدن تلاش های بازاریابی شما کمک می کند. پس از آن دیگر تلاش هایی که توسط تیم شما انجام می­شود به نتایج قابل ملاحظه ای تبدیل می­شود.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوا چیست؟

استراتژی موفقیت در اینستاگرام

8 مرحله ی طلایی تولید محتوا در اینستاگرام

حال که متوجه شدید داشتن استراتژی محتوا تا چه اندازه حائز اهمیت است، به شما توصیه می­کنیم برای شروع فعالیت در صفحه اینستاگرام خود، 8 مرحله زیر را دنبال کنید:

1) اهداف خود را از راه اندازی صفحه تان مشخص کنید.

به هیچ وجه محتوایی را بی دلیل تولید نکنید. تا جایی که ممکن است در راستای اهداف کسب و کارتان پیش بروید. در تولید یک محتوا، نیاز است اهداف مختلفی را که به کسب و کارتان کمک می کند را در نظر بگیرید:
آیا به ارتقای آگاهی درباره ی برندتان نیاز دارید؟
آیا نیازی به گسترش چشم انداز برای مشتریان خود دارید؟
آیا هدف، تبدیل مخاطبان به مشتری است؟
آیا باید مشتریان خود را حفظ کنید و یا فروش خود را افزایش دهید؟

اگر پس از پاسخ به این سوالات به این نتیجه رسیدید که محتوایی که تولید کرده اید اهداف موردنظر شما را پشتیبانی نمی­کند، توصیه می­کنیم از آن استفاده نکنید و به دنبال محتواب مناسب تری باشید!

بیشتر بخوانید: روش‌های افزایش فروش در اینستاگرام

2) تا جایی که می‌توانید مخاطبانتان را بشناسید.

شناخت مخاطب چراغ راه شما در تولید محتواست. این مخاطب است که باید محتوای شما را بخواند، آن را دنبال کند و به دوستان خود پیشنهاد دهد. پرسونا می تواند به شما در ادامه‌­ی کار تولید محتوا کمک نماید.
اما پرسونا چیست؟
پرسونا مفهوم گسترده‌­ای است و در چند جمله خلاصه نمی­شود اما در همین حد بدانید که پرسونا شخصیت‌های مجازی هستند که برای نشان دادن انواع کاربران مختلفی که از یک صفحه اینستاگرام استفاده می کنند، تعریف می شود. ساختار محتوای شما باید به گونه‌ای باشد که برطرف کننده‌ی نیازهای چندین شخصیت باشد؛ اما پیش از نوشتن محتوایی که به توضیح این نیازها بپردازد باید زمانی را صرف شناخت نیازها کنید. یعنی بررسی کنید که می خواهید برای چه کسانی و با چه ویژگی هایی محتوا تولید کنید. مخاطبانتان هرگز نباید همه افراد باشند.

3) برای محتواهای خود قالب و تم تعیین کنید.

داشتن یک تم برای صفحه اینستاگرامتان در واقع منجر به زیبایی پیج شما می شود. به عبارت دیگر، داشتن یک تم، تعیین می کند که پیج شما چگونه به نظر برسد. تِم، نماینده ای بصری از چیزی است که میخواهید ارائه دهید. تولید محتوایی که قالب بصری زیبا و یکنواختی دارد، در نگاه اول باعث جذب مخاطب می شود. هنگامی که کاربری وارد صفحه شما می شود، رنگ کاور پست ها، مدل طراحی پست ها و هایلایت ها اولین چیزی است که او را جذب می کند. اگر این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید، نوبت به محتوای شما می رسد. این جاست که باید محتوای موردنیاز کاربر را برایش آماده کنید.

4) یک برنامه ی محتوایی را در نظر بگیرید و گسترش دهید.

لازم است تا یک تقویم تولید محتوا نوشته و مطابق آن به انتشار پست ها بپردازید. داشتن یک برنامه ریزی برای انتشار پست و یا بطور کلی تعامل با مخاطب، از مهمترین فاکتور ها در استراتژی محتواست. برای اینکه محتوای شما هر چه بیشتر به دید کاربر بیاید، خوب است که با تحلیل رفتار کاربران در هنگام انتشار چندین پست قبلی، بهترین زمان انتشار پست را انتخاب کنید.

5) تولید محتوا را آغاز کنید!

شاید یکی از سخت ترین مراحل برای شما، تولید محتوا باشد. نگارش محتوای صفحه شما باید به نحوی باشد که کاربر با مطالعه محتوای شما به اطلاعات مدنظرش برسد و به عبارتی دردی از او دوا شود. در حقیقت، محتوا حکم قلب را برای پیج شما دارد! برای رسیدن به یک نتیجه مناسب، توجه به نکات زیر توصیه می شود:

  • محتوای منظم و برنامه ریزی شده، کاربر را به شما جذب می کند. برای مثال، انتشار پست هایی همچون «نکات هفته» که در روزهای خاصی از هفته انتشار می یابند.
  • پرسشی را مطرح کنید. با طرح پرسش هایی که پاسخ روشن دارند، سعی کنید مشارکت را افزایش دهید و یا پرسش‌هایی طرح کنید که افراد برای پاسخگویی به آنها در دو یا چند گروه قرار بگیرند. مانند پرسش هایی مرتبط با رویدادها یا تیم‌های ورزشی که به وسیه ی آن بتوانید کاربران طرفدار هر دو تیم یا گروه را جلب نماید.
  • از نقل قول ها بیشتر استفاده کنید. با اینکه کتاب های بسیاری با محتوای نقل قول های مختلف وجود دارد، اما می‌توانید به سادگی و در هر زمینه و موضوعی، نقل قول هایی را در موتور های جستجو پیدا کنید. نقل قولی مرتبط با کسب و کار خود پیدا کنید و آن را بکار ببرید.
  • مصاحبه ها کمتر از آنچه که فکر می‌کنید، زحمت دارند ولی می‌توانند باعث رشد پیج شما شوند. به خصوص اگر این مصاحبه با افراد معروف حوزه فعالیت خودتان و به صورت ویدئویی انجام شود.

حتماً بخوانید: چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟

6) بهترین هشتگ ها را جستجو کنید.

هشتگ های اینستاگرام روشی بسیار کارآمد برای رشد و گسترش پیج شما هستند. حتی یک هشتگ مناسب می تواند تعامل کاربران با شما را تا بیشتر از 12.6 درصد رشد دهد. حد مجاز استفاده از هشتگ ها در اینستاگرام، 30 هشتگ است. بنابراین توصیه می شود از هر 30 هشتگ به طور مناسب بهره ببرید. بهترین هشتگ ها را برای برندتان جستجو کنید. به صفحات رقبایتان نگاه کنید و هشتگ های استفاده شده توسط آنان را بررسی کنید. همچنین می توانید  برای استفاده از بهترین هشتگ ها، از تولید کننده های هشتگ استفاده کنید.

7) کپشن هایی بنویسید که کاربر را به تعامل با شما دعوت کند.

کپشن ها نقش بسیار مهمی در رشد صفحه شما در اینستاگرام دارند. این جملات جذاب با توضیحات فراتر درباره عکس منتشر شده، از آن حمایت کرده. توصیه می شود که در نوشتن کپشن، مخاطب را به انجام کاری دعوت کنید. کپشن ها با توجه به ماهیت برندتان می توانند انگیزشی و یا خنده دار باشند. استفاده از نکات زیر در نوشتن کپشن های بهتر به شما کمک می کند:
1- ابتدا، پیش نویس های مختلف را امتحان کنید.
2- موارد مهم را از قبل در نظر داشته باشید.
3- با طرح درخواست، از مخاطب بخواهید با شما تعامل داشته باشد.
4- از ایموجی ها غافل نشوید.
5- به طور همزمان، کانال های اجتماعی دیگر خود را نیز تبلیغ کنید.

8) فعالیت خود را آنالیز کنید و در جهت بهبود آن تلاش کنید.

پس از آغاز فعالیت، لازم است تا بررسی کنید که تا چه میزان به اهداف اولیه‌­ی خود نزدیک شده اید. ابزار insight در اینستاگرام (تنها در اکانت بیزنسی فعال است) به شما کمک می کند تا در یک بازه زمانی خاص، آمار مربوط به تعداد کل پست های منتشر شده، تعداد کل لایک ها، تعداد کل کامنت ها، تعداد فالوورها، افزایش یا کاهش فالوورها را به ­دست آورید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

اینستاگرام یکی از فعال ترین پلتفرم های شبکه های اجتماعی است. اگر قصد پیشرفت در کسب و کارتان را دارید، فعالیت استراتژیک در آن را فراموش نکنید. داشتن یک برنامه استراتژیک برای شروع، و رعایت نکاتی که شما را به اهدافتان نزدیک کند، بسیار ضروری است. برای مشاوره، بررسی و مدیریت پیج اینستاگرام خود روی کارشناسان ما حساب کنید.

نظرات (1)

  1. saeed
    11 آبان 1400 پاسخ

    ممنون از توضیحات ارزشمندتون

هر سوال یا نظری دارید اینجا برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.