سئو

مهمترین ابزارهای بررسی سئو سایت

ابزارهای آنالیز سئو سایت

آنالیز سئو سایت باعث می‌شود کسب و کار شما در فضای آنلاین بهتر دیده شود و در نتیجه مخاطبان هدفمند بیشتری را جذب کنید. شما با تحلیل و بررسی سئو سایتتان در نتایج جستجوی گوگل رتبه‌ی بهتری را کسب می‌کنید. همچنین با آنالیز سئو می‌توانید کارهای انجام نشده و اشتباه انجام شده را پیدا کرده و با اصلاح این موارد بهره‌وری و نرخ بازگشت سرمایه را افزایش دهید.

حال که متوجه میزان اهمیت آنالیز  سئو شده‌اید، باید بدانید در آنالیز سئو چه پارامترها یا معیارهایی را باید بررسی و اندازه‌گیری کنید که ما در مقاله‌ی قبلی به آن پرداخته‌ایم. در این مقاله قرار است با مهم ترین ابزارهای سئو آشنا شوید، امروزه ابزارهای زیادی برای آنالیز وضعیت وب سایت‌ها، توسط شرکت‌های مختلف عرضه شده‌اند که هر کدام به نوعی نیازی از کاربران را مرتفع می‌کنند. ما قرار است به این سوال پاسخ دهیم که؛ برای بررسی هر یک از معیارهای سئو شما باید از چه ابزاری استفاده کنید؟ پس با ما همراه باشید.

ابزارهای رایگان بررسی سئو سایت

ابزارهای سئو در واقع راهنمای صاحبان وب سایت ها برای آنالیز و بهینه سازی آن است. برخی از وب سایت ها این ابزارها را بصورت رایگان به کاربران ارائه می دهند. و بعضی از وب سایت‌ها به ازای خرید اشتراک ماهیانه، خدمات ویژه‌ای را به مشتریانشان ارائه می دهند.

یکی از مزایای وب سایت‌های ارائه دهنده این ابزارها، قابلیت به روزرسانی با الگوریتم های رتبه‌­بندی گوگل است؛ این جمله به چه معناست؟ فرض کنید همین فردا گوگل الگوریتم های خود را به نحوی تغییر دهد که محتواهای چند رسانه ای، اهمیتی دو چندان نسبت به قبل داشته باشند؛ ابزار های آنالیز سایت نیز به روز رسانی می­شوند و اگر محتوای چند رسانه ای مثل عکس­ها یا ویدئو های خوبی در آن وجود نداشته باشند، گزارشی از ضعف وب سایت شما در این مورد را به شما ارائه می‌دهد.

ابزار گوگل آنالتیکس

رایج ترین ابزار آنالیز وب سایت ها google analytics است. با google analytics جزئی ترین اطلاعات رفتار کاربران قابل مشاهده است. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در google analytics:

سرچ کنسول گوگل

search console ابزاری است که توسط کمپانی گوگل به بازار عرضه شد. این ابزار در کنار نمایش اطلاعات و گزارش های مفید و کاربردی مثل نرخ کلیک یا نرخ ترافیک ارگانیک، در یافتن انواع خطا ها بسیار موفق ظاهر شده و در تشخیص ایرادات فنی بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در Google search console:

ابزار وب سایت ماز

یکی از ابزار هایی که متخصصان سئو امروزه بیشتر، از آن استفاده می­‌کنند وب سایت moz است. این وب سایت گزارشی مختصر و مفید از شاخص ها را بطور رایگان به کاربران می­دهد و برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی قابلیت اشتراک ماهیانه را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. مهمترین پارامترهای قابل بررسی در moz:

page speed insights

همانطور که از نام آن پیداست، این ابزار برای اندازه گیری و آنالیز سرعت وب سایت شما به میان آمده است. فاکتوری که شاید پیش تر آنچنان اهمیتی از نظر گوگل نداشت ولی امروزه یک پارامتر بسیار مهم از لحاظ رتبه بندی نتایج است. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در page speed insights:

ابزار ahref

درکنار وب سایت هایی که ابزار های آنالیز رایگان عرضه میکنند، وب سایت ahref تنها به ازای دریافت مبلغی به شما اجازه‌ی استفاده از آن را می­دهد. مهمترین کاربرد ahref تحلیل و بررسی بک لینک‌هاست. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در ahref:

nightwatch

از آنجا که تاثیر کلمات کلیدی بر جایگاه وب سایت شما در گوگل بسیار زیاد است، ابزار های متعددی برای پیگیری و بررسی این پارامتر معرفی شده اند که nightwatch نیز یکی دیگر از آن هاست. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در nightwatch:

ابزار وب سایت semrush

Semrush در واقع ابزاری برای مدیریت استراتژی بازاریابی شما به حساب می‌آید. جایی که هدف، مشاهده فعالیت رقبا است. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در SEMrush:

وب سایت alexa

این ابزار با توجه به میزان ترافیک ورودی به وب سایت، رتبه ای را به آن اختصاص میدهد که با عنوان رتبه الکسا شناخته میشود. رتبه الکسا میزان محبوبیت وب سایت را مشخص می­کند. هر چه الکسا عدد کمتری را برای وب سایتی نشان دهد، به معنای رتبه بهتر آن وب سایت است. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در alexa:

keyword planner

برای اینکه بتوانید از قابلیت های این وب سایت استفاده کنید، نیازمند یک حساب کاربری فعال گوگل ادز هستید. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در Google Keyword Planner:

وب سایت majestic

یکی دیگر از ابزارهای بررسی لینک‌ها در وب سایت ها، ابزار majestic seo است. در این وب سایت با وارد کردن آدرس وب سایت خود، نمودار هایی از آنالیز پارامترها به نمایش در می­‌آیند. مهمترین پارامتر های قابل بررسی در Majestic:

وب سایت gtmetrix

ابزار دیگری که با همکاری دو کمپانی بزرگ گوگل و یاهو تولید و معرفی گردید ابزاری به نام Gtmetrix است که برای اندازه گیری سرعت وب سایت و عملکرد کلی آن استفاده میشود. مهمترین پارامترهای قابل بررسی در Gtmetrix:

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در جمع بندی مطالبی که ارائه شد باید گفت که استفاده از ابزارهای سئو اکثر اوقات راهنمای صاحبان وب سایت ها و متخصصان سئو هستند؛ جایی که میتوان نقاط ضعف و قوت را شناخت و برای آن ها راهکار و ایده های جدید ارائه داد. به نوعی میشود این طور برداشت کرد که ابزارهای سئو مشاور استراتژی کسب و کار شما هستند.

همچنین خواندیم که این ابزارها هر کدام بخشی از نیاز شما را برطرف میکنند؛ پس موفقیت شما زمانی تضمین میشود که بتوانید با توجه به اهداف خود به درستی ابزارهایی را انتخاب کرده و از آن ها در کنار هم استفاده کنید.

هر سوال یا نظری دارید اینجا برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.