سئو

آموزش لینک سازی در سئو

نیاز روز افزون افراد به استفاده و به کارگیری داده‌های اینترنتی و استخراج اطلاعات موردنظر باعث شده است تا طی سالیان گذشته، مفهوم و علم بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) بیش از پیش اهمیت پیدا کند. به همین دلیل، وب سایت‌های مختلف در تلاش هستند تا بهترین رتبه را در بین دیگر رقبا کسب کنند. در این بین، مورد مهمی به نام لینک سازی (Link Building) که برای چندین سال فراموش شده بود، مجدداً احیا شده و کارشناسان بیش از پیش به اهمیت آن پی برده اند. در این مطلب قصد داریم تا ضمن توضیح درخصوص اهمیت این مورد،  شیوه‌های ساده و کاربردی را جهت لینک سازی معرفی کنیم.

لینک سازی

گوگل درخصوص لینک سازی چه می گوید؟

گوگل تایید کرده است که لینک سازی داخلی، مورد مهمی است و در کنار محتوای مناسب، از جمله عواملی است که به کسب رتبه بالای وب سایت کمک شایانی می کند. بدون لینک ها، رتبه بندی سخت است و گوگل به لینک‌ها بیش از هر مورد دیگری اهمیت می دهد. تا قبل از ماه آوریل سال 2012، هر وب سایتی قادر بود تا با اضافه کردن تعداد زیادی از لینک ها، رتبه خود را خریداری کند. اما حالا گوگل پنگوئن (Google Penguin) لینک‌های اسپم (Spam) را شناسایی کرده و به این ترتیب، خریداری لینک ها، ریسک بالایی به همراه دارد.

لینک، ارتباطی است از نقطه آ به ب

هایپرلینک، ارتباطی است از صفحه ارجاع به صفحه مقصد و هنگامی که عنوان بک لینک (Backlink) را استفاده می‌کنیم، یعنی ارجاع دادن از صفحه‌ای دیگر به پیج خودمان. همچنین، به بک لینک، لینک ورودی (Inbound Link) هم می گویند. در زمان هایی، برای تعیین میزان محبوبیت و یا اهمیت وب سایت شما از نظر موتورهای جستجویی مانند گوگل، لینک‌ها بسیار مهم هستند. در اینجا پرسشی مطرح می‌شود که آیا یک وب سایت بدون بک لینک می‌تواند رتبه بندی شود؟ پاسخ: خیر! 100 درصد مطمئن هستیم که وب سایت نمی تواند بدون بک لینک، رتبه بندی شود.

چرا ساختن لینک مهم است؟

اهمیت ساختن لینک به عوامل متعددی نسبت داده می‌شود. لینک‌ها عامل مهم و اولیه در زمینه رتبه بندی توسط گوگل هستند. ضمن اینکه، لینک‌ها یعنی خود وب سایت و لینک‌ها به محتوای ارزشمندی، اشاره می کنند. لینک‌ها قدرت و اعتماد وب سایت بوده و به همین دلیل گوگل می گوید که کاملاً غیرطبیعی است که وب سایتی بدون بک لینک باشد و به خاطر وجود لینک‌ها است که گوگل وب سایت شما را کشف می کند.

آیا همه بک لینک ها، یکسان هستند؟

شعار بیشتر یعنی بهتر، برای لینک‌ها کاربرد ندارد و حداقل اینکه این بیشتر اگر به معنای خریداری آن‌ها باشد، این یعنی شما ریسک بزرگی را انجام داده‌اید. به همین دلیل، بهتر است به جای هزاران لینکی که برای وب سایت شما ارزش آفرینی نکرده و در رتبه بندی آن هم سهیم نیستند، با لینک‌های کمتر اما با کیفیت بالا، کار خود را شروع کنید. همه لینک‌ها یکسان نیستند، زیرا ماهیانه تعداد لینک‌های متعددی خواهیم داشت که ارزش، قدرت و میزان اعتماد آن‌ها متفاوت است. نوع لینک‌ها هم با یکدیگر فرق می کنند؛ برخی از آن‌ها Javascript بوده و گروهی نیز Redirect هستند.

اصول لینک سازی در سئو

قوانین گوگل در خصوص ساختن لینک کدامند؟

از آنجایی که همه لینک‌ها یکسان نیستند، باید در زمان شروع به ساختن آن‌ها، بسیار محتاط بود. ساختن لینک برای شغل و بیزینس و مشتریان،  باعث می‌شود تا آن‌ها با محتوای ارزشمندی ارتباط پیدا کنند. اگر کاربران شما از لینک‌ها راضی باشند، گوگل این موضوع را در نتیجه و تاریخچه جستجو لحاظ کرده و در نتیجه بیزینس شما رشد می کند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که لینک‌های شما طبیعی بوده و گوگل به این نتیجه نمی رسد که قصد دارید تا الگوریتم جستجو را دستکاری کنید.

روش‌های ساده برای ساختن لینک

روش ساخت بک لینک

1. درخواست بک لینک

این مورد، به ویژه اگر تازه کار هستید، روش خوبی برای شروع است. به همه دوستان، آشنایان، همکاران، کارفرمایان و شرکای خود فکر کنید که دارای وب سایت یا بلاگ هستند. تنها کاری که باید انجام دهید، درخواست بک لینک است. البته این بک لینک باید در داخل محتوا (in-content) باشد و در نوار کناری و پاورقی قرار نگیرد.

2. ساخت رابطه ها

برای ساختن لینک خوب، باید رابطه خوب بسازید. در این رابطه، فرصت‌های بی‌شماری برای ایجاد و ساخت ارتباط وجود دارند که بهتر است از انجمن ها، بلاگ‌ها و گروه‌های مخصوص موسوم به نیچ (Niche) مانند: گروه‌های متخصص در ساخت لینک (Link Building Expert Group)، استفاده نمایید. اولین قدم را با ایجاد پست و کامنت گذاشتن شروع کنید. با فعال بودن در چنین فضاهایی، نه تنها به چند بک لینک خوب دسترسی پیدا خواهید کرد، بلکه از جدیدترین اطلاعات مربوط به صنایع مختلف با خبر شده و نظرات خود را با افراد حرفه‌ای به اشتراک خواهید گذاشت.

3. تستیمونیال بنویسید

لینک سازی براساس تستیمونیال (توصیه نامه) ، یک سناریوی برد-برد است. خیلی از مشاغل به شما این فرصت را می دهند تا در خصوص تجربه محصول استفاده شده، چند خط بنویسید. از سوی دیگر، این مورد برای ایجاد اعتماد مشتری، راه کاملاً مناسبی بوده و برای شما بهترین فرصت است تا بک لینک داشته باشید. این شیوه، نسبت به درخواست لینک از طریق ایمیل، کاربرد به مراتب بهتری دارد.

4. با بلاگ استارت بزنید

با ایجاد بلاگ و فعال نگاه داشتن آن با محتوای مرتبط و موثر، می توانید در لحظه بر بیزینس خود و نیازهای مشتریان تمرکز کنید. این مورد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای دریافت بک لینک است.

5. انتخاب فهرست‌های مورد اعتماد برای وب سایت

تعداد قابل توجهی از وب سایت ها، محتوا و فهرست مناسبی را به کاربر عرضه نکرده و به همین دلیل، در رتبه بندی گوگل جایی ندارند. اما با انتخاب فهرست مناسب برای وب سایت خود، نه تنها شانس ایجاد لینک را افزایش می دهد، بلکه اطلاعات موثر و قابل استفاده‌ای را جهت خریداران بالقوه خود ایجاد خواهد کرد.

6. نوشتن پست مهمان خوب

خیلی از وب سایت‌ها و یا وبلاگ ها، مطالب شما را برای انتشار، می پذیرند. اما قبل از نوشتن مطلب، باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت و یا وبلاگ، به موضوع مطلب شما مرتبط بوده، مطلب در مورد عالی و بزرگ بودن کمپانی شما توضیح نداده و بر روی مقوله کیفیت (نوشته حرفه‌ای و جذاب) تمرکز دارد. ضمن اینکه به این نکته مهم توجه داشته باشید که مطلب ضعیف و بد، اعتبار شما را تضعیف می‌کند. همچنین ابزار موسوم به تحقیق لینک (LRT)، در ارزیابی میزان اعتماد و قدرت دامنه سایت به شما کمک می‌کند.

7. شناسایی بک لینک‌های رقبا

اگر رقبای خود را بررسی و تحلیل می کنید، به احتمال فراوان به برخی از بک لینک‌ها برمی خورید که آن‌ها دارند، اما شما ندارید. پس چه بهتر که شما هم مانند آن‌ها، چنین بک لینک‌هایی داشته باشید. برای تحلیل بک لینک ها، می توانید از ابزار بک لینک‌های عمومی (CBLT) کمک بگیرید.

8. دریافت لینک غیرمستقیم از رقبا

اینکه خیلی از رقبای شما به یک یا چند وب سایت لینک بدهند، موردی است که به طور معمول اتفاق می افتد. ابزار موسوم به لینک جویس (LJT) کمک می کند تا وب سایت هایی را که رقبای شما معمولاً لینک می دهند، شناسایی کنید. چنین وب سایت هایی به طور کلی در صنایع مختلف، ارزش بالایی دارند.

9. بازیابی بک لینک‌های مرده

گاهی اوقات در وب سایت خود به لینک هایی برمی خورید که به دلیل تغییر در آدرس و دامنه صفحه و یا غلط املایی، مرده و بلااستفاده شده اند. در هر دو حالت، بک لینک‌ها به پیام 404 برمی گردند. شما می توانید برای پیدا کردن لینک هایی که به پیام 404 برمی گردند، از ابزار بازیابی لینک جویس (LJRT) استفاده کرده و تلاش کنید تا با مسیریابی دوباره لینک ها، آن‌ها را به صفحه وب سایت برگردانید.

10. روشن کردن گزینه بک لینک در لینک

این مورد یکی از ساده‌ترین شیوه‌های دریافت بک لینک، محسوب می‌شود. اگر کسی در مورد برند و یا محصول شما مطلبی بنویسد، اما لینکی به وب سایت شما نداشته باشد، کافی است تا از وب مستر درخواست کنید تا منشن‌ها را به بک لینک تبدیل نمایند.

هر سوال یا نظری دارید اینجا برای ما بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.